Aktywni Seniorzy 60+ Katowice

Aktualności

27 lutego 2021

Ostrzeżenie przed nową formą wyłudzenia danych i pieniędzy

Ostrzeżenie przed oszustwami i wyłudzeniami wykorzystującymi pandemię koronawirusa:

 

Uruchomiona została SMS-ową rejestracja na szczepienia przeciwko chorobie COVID-19. Do rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19 poprzez SMS przeznaczony jest tylko numer 664 908 556. Nie należy odpowiadać na SMS z innego numeru!

Nie wolno przesyłać numeru PESEL jeśli wcześniej nie zostało dokonane zgłoszenie na szczepienie na numer 664 908 556.

Należy być czujnym otrzymując wiadomość e-mail lub SMS o możliwości szczepienia poza kolejnością, po uiszczeniu opłaty klikając w link. Ministerstwo Zdrowia nie wysyła żadnych wiadomości dotyczących szczepień na koronawirusa nakłaniających do płatności. To próba wyłudzenia. Szczepienia przeciwko COVID-19 są dobrowolne i bezpłatne.

Pamiętaj:

  • Nie otwieraj wiadomości e-mail, jeśli nie wiesz, kto je wysłał.
  • Nawet jeśli znasz nadawcę, nie odpowiadaj, jeśli wiadomość e-mail wygląda dziwnie, jest z błędami ortograficznymi i nieuporządkowanym układem.
  • Nie klikaj w e-mailu czy w SMS żadnych łączy ani załączników, chyba że wiesz, że są bezpieczne.
  • Nie instaluj podejrzanych aplikacji sugerujących możliwość wykonania testu lub zdiagnozowania choroby przez internet.

Oficjalne informacje o szczepieniach: gov.pl/szczepimysie.

 

Uwaga: oszuści modyfikują znaną metodę wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”, podając się za przedstawiciela służby zdrowia. Oszuści wmawiają, że potrzebna jest pilna wpłata pieniędzy na leczenie bliskiej osoby, która znalazła się w szpitalu z uwagi na ciężki stan wywołany zakażeniem koronawirusem. Po przekazaniu gotówki okazuje się, że bliska nam osoba wcale nie jest chora, a pieniądze są w rękach złodziei.

 

Uwaga: ostrzeżenie  przed fałszywymi szczepionkami. W internecie pojawiają się oferty szczepionek.  Pierwszy proceder polega na tym, że zamówione i opłacone nigdy nie dotrą do kupującego. W drugim, znacznie groźniejszym,  zamawiający otrzyma sfałszowanej szczepionkę, która może być niebezpieczna dla zdrowia.

 

Więcej informacji na stronie Centrum Informacji Konsumenckiej

https://cik.uke.gov.pl/news/oszustwa-na-szczepionke,232.html

film instruktażowy: https://www.youtube.com/watch?v=IxMZq0qkCgw&feature=emb_title

 

mrk