Aktywni Seniorzy 60+ Katowice

Aktualności / Wydarzenia

24 kwietnia 2019

Maj w Kinoteatrze Rialto. Filmowy Klub Seniora.

wl

5 maja | niedziela | 15.00
Wspomnienie lata
,
reż. A. Guziński, Polska, 2016, 90 min

Film Adama Guzińskiego to subtelny, pełen niejednoznaczności, a przy tym emocjonalnie intensywny i przejmujący portret kobiety widzianej oczyma jej nastoletniego syna Piotrka. Koniec lat 70. w Polsce. Wisia (Urszula Grabowska) próbuje znaleźć swoje miejsce – w roli matki dorastającego chłopca i żony nieobecnego męża, a przede wszystkim kobiety pragnącej i poszukującej bliskości. Zmagając się z samotnością po wyjeździe męża, przekracza granice i dokonuje wyborów, które dramatycznie zmienią losy jej najbliższych.

Urszula Grabowska z wyczuciem balansując między powściągliwością i minimalizmem środków a emocjonalnym rozedrganiem stworzyła w filmie Guzińskiego wybitną, docenioną przez krytyków, kreację, która na długo zapada w pamięć.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=7J-KyI3jKT0

Rezerwacja biletów: https://www.filmowa.net/system.html?id=39546 lub pod numerem telefonu 32 251-04-31


mknd

10 maja | piątek | 15.00
Maksymiuk. Koncert na dwoje
,
reż. K. Dębska, Polska, 2018, 88 min

Jerzy Maksymiuk. Dyrygent, kompozytor, pianista. Mimo 80 lat, w pełni aktywny a raczej, dla wielu, aktywny nadmiernie. Wymagający wobec siebie i innych, nie zwalniający tempa, bezlitosny dla złego rzemiosła, wciąż zafascynowany muzyką i skupiony na swoich partyturach aż po granicę szaleństwa. Kochany przez wybitnych, drażniący i nielubiany przez wyrobników muzyki. Prywatnie wciąż chłopak z małomiasteczkowego drewniaka, zaprzyjaźniony z „wykluczonymi” bywalcami parkowych ławek i dzielący się z nimi tym co ma. Charyzmatyczny „maestro”, podziwiany w Londynie, Glasgow i Paryż u, w życiu codziennym całkowicie bezradny bez pomocy żony i przez nią kierowany. Film realizowany w Polsce, Anglii, Szkocji i Francji pokaże Maksymiuka w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami a także w trakcie komponowania muzyki. Wraz z bohaterem odbędziemy zaskakują cą podróż w poszukiwaniu podstawowych definicji: czym jest muzyka i na czym polega jej dział anie. Poznamy także artystę skrajnie „prywatnego”. Ten drugi portret, pełen barwnych epizodów, drobnych słabości, ale i natręctw zahaczających momentami o granice psychicznej normy, ilustruje jedną z najbardziej skrajnych wersji losu artysty. Tę , w której ceną wybitnego talentu jest samotność w przeciętnym, „normatywnym” świecie. Równorzędną bohaterką filmu jest żona Jerzego – Ewa Piasecka, osoba, która nie dzieląc przecież z muzykiem jego daru, jest mu zarazem absolutnie niezbędna – jako warunek tworzenia i trwania. Film jest opowieścią o miłości, wielkiej pasji, talencie i jeszcze większej cenie płaconej za ten talent.

 Bilety: 10 zł (seniorski), 15 zł (ulgowy), 18 zł (normalny)

 Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=aYVMjk_OL3s

Rezerwacja biletów: https://www.filmowa.net/system.html?id=39547 lub pod numerem telefonu: 32 251-04-31


KINOTEATR RIALTO
ul. Św.Jana 24
40-012 Katowice
http://www.rialto.katowice.pl