Aktywni Seniorzy 60+ Katowice

Aktualności

26 marca 2020

Koperta życia – zrób to sam :)

W punkcie konsultacyjnym programu Aktywni Seniorzy 60+ kilka razy rozdawaliśmy udostępnione przez Urząd Miasta Katowice „Koperty Życia”. Nazywamy tak formularz dotyczący zdrowia danej osoby, który umieszczany jest.. w lodówce.

Powszechnie przyjęte jest, że ratownicy medyczni przyjeżdżając do pacjenta sprawdzają, czy na lodówce znajduje się naklejka „Koperta Życia”. I jeśli jest, zaglądają do lodówki, wyjmują formularz i posługują się zamieszczonymi tam informacjami w celu udzielenia pomocy w odpowiedni sposób.

Chcemy zachęcić tych z Państwa, którzy nie posiadają takiej koperty, do samodzielnego jej przygotowania. Nie trzeba mieć gotowego formularza – na zwykłej kartce papieru można zamieścić wszystkie potrzebne informacje, czyli:

datę utworzenia formularza (pamiętajmy o tym, że dane z czasem należy zmieniać, uzupełniać, sprawdzać, czy są nadal czytelne)

imię i nazwisko

grupę krwi (jeśli jest znana. Jeśli nie, nie wpisujemy nic)

datę urodzenia

numery telefonu do osób najbliższych

uczulenia (jeżeli są nam znane)

choroby, na które chorowaliśmy/chorujemy, przebyte zabiegi, operacje (warto napisać również, kiedy mniej więcej miały miejsce)

lekarstwa, które przyjmujemy, łącznie z dawkowaniem

inne informacje, które wydają się nam istotne przy udzielaniu nam pomocy

Formularz wkładamy do foliowego woreczka albo plastikowej koperty i umieszczamy w lodówce w widocznym miejscu. Na drzwiach lodówki przyklejamy z kolei karteczkę z napisem „Koperta Życia”, która zastąpi naklejkę, a będzie informować o tym, że w lodówce znajdują się informacje o stanie zdrowia.

 

Jednocześnie wspominamy dziś warsztaty, które odbyły się jakiś czas temu w siedzibie stowarzyszenia FAMI.LOCK w ramach Centrum Spotkań Seniora w Centrum Miasta. Uczestnicy spotkania wysłuchali wtedy instrukcji udzielania pierwszej pomocy udzielonych przez panią Justynę Soroka z VenaMed i mieli okazję szkolić swoje umiejętności w tej dziedzinie pod okiem pani ratownik oraz ratowników ze Straży Pożarnej. Życzymy wszystkim zdrowia!