Aktywni Seniorzy 60+ Katowice

Aktualności / Wydarzenia

12 maja 2020

Informacja od Fundacji „Wasz Dobry Duch”

Przekazujemy dalej:

Szanowni Państwo,

Stworzyliśmy coś, co pomaga Seniorom i im bliskim, a także wszystkim osobom pracującym z seniorami. To blog dostępny pod internetowym adresem: https://twojdobryduch.blogspot.com   będący prostym patentem na telefoniczne, bądź w czasach normalności i na bezpośrednie, rozmowy z Seniorem, gdzie pretekstem do kontaktu z Nim są różnego rodzaju zagadki, zadania i inne, przyjazne dla Niego, codzienne aktywności.

Już od ponad miesiąca prowadzimy takie rozmowy z naszymi starszymi krewnymi, czyli
z rodzicami, dziadkami, ciociami i wujkami, znajomymi.

Przekonaliśmy się jak doskonale to działa i jak wiele radości daje rozmówcom po obu stronach słuchawki. Dlatego, z potrzeby serca, postanowiliśmy podzielić się pomysłem, aby pomóc zarówno Państwu, członkom Klubów Seniora, jak i rodzinom Waszych podopiecznych.

Członkowie Klubów Seniora, bądź ich rodziny, opiekunowie, animatorzy ich aktywności lub wolontariusze,  którzy być może zechcą dołączyć z pomocą, znajdą na blogu podpowiedzi z zadaniami do naszej „gry” (tak roboczo nazywamy tę akcję). Choć to nie tylko gra.

Moja mama cierpi na zaburzenia poznawcze, a jednak udaje mi się w prosty, przyjazny dla niej i dla mnie, sposób, codziennie zaangażować ją w zadania.  Czeka na nie każdego dnia i każdego dnia ma wiele powodów, żeby się uśmiechnąć, na chwilę zapomnieć o tym, co trudne wokół, poćwiczyć umysł, a przede wszystkim mieć o czym ze mną rozmawiać

i „czym żyć”. O skuteczności naszej propozycji świadczą też maile z podziękowaniami z tych miejsc, do których nasza propozycja już dotarła i z powodzeniem została wpleciona w codzienne aktywności.

Na blogu są zadania o różnym stopniu trudności. Tak czy inaczej, te trudne, też nie są zbyt skomplikowane. Takie ćwiczenia umysłowe pozwalają obu rozmawiającym stronom wyjść poza schemat tradycyjnego kontaktu z Seniorem skoncentrowanego na ogół na wymianie informacji o Jego aktualnym stanie zdrowia, Jego lękach, czy codziennych kłopotach…Choć oczywiście  tych trudnych tematów nie ignorujemy, ani nie unikamy. Są częścią rozmowy, ale nie jedynym jej wątkiem. Staramy się znaleźć możliwe rozwiązania problemów i jednocześnie rozproszyć lęki.

Jest to też forma, którą z powodzeniem można zastosować w KLUBACH SENIORA. Wykorzystać w całości lub w części. Blog prowadzimy od ponad czterdziestu dni. Znajdą na nim Państwo gry i zabawy archiwalne, a każdego dnia dokładamy nowe. I robimy to naprawdę CODZIENNIE i sumiennie. Blog zanotował już ponad 13 000 odsłon.

Blog jest też skonstruowany tak, aby każdy Senior, który potrafi obsługiwać komputer i ma dostęp do Internetu może grać sam ze sobą i samodzielnie sprawdzać poprawność swoich odpowiedzi. Może też być tą osobą, która dzwoni do swoich kolegów bądź koleżanek z Klubu Seniora, którzy takich umiejętności lub możliwości nie mają i wciągnąć ich we wspólną zabawę.

Częstotliwość gry można dowolnie zaplanować. Podobnie jak długość i stopień trudności.

Niech ta idea przyniesie radość Państwa podopiecznym i ich rodzinom a Państwu pomoc
w codziennej opiece nad Seniorami.

Zapraszamy do skorzystania  https://twojdobryduch.blogspot.com