Aktywni Seniorzy 60+ Katowice

Aktualności / Wydarzenia

28 listopada 2017

FOTOKADRY 60-lecia. Jubileusz Telewizji Katowice

Dyrektor Muzeum Historii Katowic
Jacek Siebel

oraz
Dyrektor Telewizji Katowice
Tomasz Szymborski

zapraszają na otwarcie wystawy

FOTOKADRY 60lecia
Jubileusz Telewizji Katowice

w piątek, 1 grudnia 2017 r. o 17.00
do siedziby Oddziału Teatralno-Filmowego
Muzeum Historii Katowic
przy ul. Kopernika 11

Sześćdziesiąt  lat temu, 3 grudnia 1957 roku, o 16.00 Telewizja Katowice uroczyście rozpoczęła nadawanie programu. Zgromadzonych przed odbiornikami telewidzów powitała Liliana Czarska – aktorka Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego – słowami: Tu Telewizja Katowice. Dobry wieczór Państwu.

Na premierowy program Telewizji Katowice złożyły się dwa filmy dokumentalne autorstwa Edwarda Poloczka: Narodziny śląskiej telewizji oraz Śląska Kronika Telewizyjna. Potem był czas na transmisję uroczystej akademii z okazji Dnia Górnika, która odbywała się w sali Opery Państwowej w Bytomiu. Telewizja Katowice stopniowo rozwijała się – 29 kwietnia 1966 roku uruchomiono, wówczas największe w Polsce, studio telewizyjne w Bytkowie o powierzchni 432 m² i kubaturze 4752 m³.

W styczniu 1958 roku rozpoczęto regularne cotygodniowe prezentacje widowisk teatralnych. Raz w tygodniu na antenie Telewizji Katowice ukazywało się wznowienie spektaklu scenicznego bądź oryginalne widowisko telewizyjne.

W 1966 roku nasza telewizja wyemitowała blisko 280 godzin programu lokalnego, a prawie 300 godzin wyprodukowała na antenę ogólnopolską. W pierwszych latach działalności nawiązano współpracę m.in. z bardzo później popularną w całej Polsce speakerką Krystyną Loską, która pojawiła się po raz pierwszy na antenie Telewizji Katowice w czerwcu 1962 roku, zapowiadając emisję bardzo lubianego przez widzów serialu Zorro.

Obecnie Telewizja Katowice to jeden z największych Oddziałów Telewizji Polskiej. Realizuje programy na potrzeby anteny własnej i anten ogólnopolskich. Jest liderem w produkcji materiałów informacyjnych – głównie dla TVP 3 i TVP Info, a także dla innych anten ogólnopolskich. Dziennikarze serwisów informacyjnych, reportażyści i dokumentaliści TVP Katowice są laureatami wielu prestiżowych konkursów dziennikarskich. Co piąty news w ogólnopolskich programach informacyjnych Telewizji Polskiej został wyprodukowany w TVP Katowice.

unnamed